آبکاری کروم سخت

آبکاری کروم سخت

فرآیند آبکاری فلزات برای اهداف تزئینی و محافظتی از دیرباز مورد توجه بوده است. بدون شک این صنعت متحول شده و روشهای نوین جایگزین روشهای سنتی گشته است. در کشور ما نیز با رشد صنایع و گسترش فعالیتهای مهندسی و صنعتی دامنه کاربرد آبکاری کروم سخت فلزات در حال توسعه است. عوامل انتخابی در پوشش آبکاری کروم سخت برای قطعات معین باید طبق مشخصات زیر مورد توجه باشد.

 • سختی ذاتی و مقاومت سایشی پوشش کروم سخت که در محدوده براق در حد مطلوب است.
 • ضخامت پوششی که لازم است
 • شکل – اندازه و اسکلت قطعه ای که باید پوشش داده شود.
 • مواد یا فلزی که قطعه از آن ساخته شده است.

نحوه آبکاری کروم سخت روی قطعه کار

کروم سخت چیست؟

امروزه با پیشرفت‌ های زیادی که در حوزه صنعت صورت گرفته می‌توان برای جلوگیری از سایش و زنگ‌ زدگی و یا بالا بردن مقاومت سطح قطعات، لایه‌ای پوششی سخت فلزی از جنس کروم را بر روی اجسام رسانای فلزی ایجاد کرد که این مراحل به روش الکترولیز کروم سخت نامیده می‌شود.

آبکاری کروم سخت

ایجاد یک لایه پوشش سخت فلزی از جنس کروم بر روی اجسام رسانای فلزی برای کاربردهای صنعتی، جلوگیری از سایش یا بالابردن مقاومت سطح قطعات را به روش الکترولیز آبکاری کروم سخت می گویند.

با توجه به ویژگیهای کروم سخت، از آن برای کاربردهای مهمی‌ استفاده می‌شود که از جمله‌ی آنها می‌توان به:

 • شفت هیدرولیک
 • میل‌لنگ
 • میله‌های قوسی
 • سطوح برش ابزار ماشین
 • داخل لوله سیلندری و…

اشاره نمود. به علت کم بودن سطح انرژی و خواص آزاد سازی کروم سخت، می‌توان آنرا بر روی قالب‌ها نیز اعمال نمود.

جهت مشاوره رایگان با شماره زیر در ارتباط باشید

همراه1: 09126367095

همراه2:  09124931708

انواع آبکاری کروم سخت

کروم با ایجاد کردن سطح آینه‌ای براق و انعکاسی، توانسته است با زینت بخشی به هر چیزی جلوه‌های تمیز و سطح بالا و مسحور کننده در نگاه بیننده ایجاد کند.

تصور بسیاری از مردم در مورد کروم اشتباه می‌باشد؛ زیرا آنها به تفاوتی که بین آبکاری کروم سخت و آبکاری نیکل کروم یعنی همان کروم تزئینی وجود دارد  پی نبرده‌اند و این نکته بسیار حائز اهمیت می‌باشد. آبکاری کروم به دو شکل صورت می‌گیرد:

کروم روشن تزیینی

کروم سخت مهندسی

آبکاری کروم سخت در واقع کرومی‌ متراکم و  نازکی می‌ باشد که فاقد پوشش کروم تزئینی است. آنچه از دیر باز مورد توجه و استقبال مردم واقع شده است، فرایند آبکاری فلزات با هدف تزیینی و محافظتی بوده است و طبیعی است که این صنعت طی سال‌ها متحول گردیده و روش‌ های نوین جایگزین روش‌ های قدیمی‌ و سنتی گردیده است.

دامنه کاربرد آبکاری فلزات در کشور ایران نیز با توجه به رشد گسترده صنایع و فعالیت‌ های صنعتی و مهندسی در حال به روز رسانی و توسعه می‌باشد.

فواید آبکاری کروم سخت

کروم سخت دارای پوشش سنگین کروم میباشد که در جهت ایجاد مقاومت در برابر ساییدگی، احتباس روغن و روانکاری بر روی اجسام ایجاد می‌شود. کروم سخت  دوام بیشتر به لوله‌ های سیلندری هیدرولیک، حلقه‌ های پیستون، راهنما های نخ و قالب می­بخشد ولی تزیینی نمی‌باشد.

 آبکاری کروم سخت را می ‌توان به عنوان گزینه بسیار مناسبی برای چرخ‌ها یا ضربه گیر‌ها دانست.

ویژگی های آبکاری کروم سخت

کاربردها و کارایی هارد کروم در صنایع مختلف به دلیل دارا بودن ویژگی‌ ها و مشخصات آن باعث محبوبیت روز افزون محصول در بین طرفداران خود شده است. از جمله این ویژگی‌ های شاخص می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سختی کروم: لوله‌ها و میله‌ها با کروم با سختی بسیاربالا آبکاری می‌شوند وبه همین منظوربه آن هاردکروم گفته میشود.

ضریب اصطکاک بسیار کم: کاربرد ماندگاری بالای آبکاری کروم سخت و همینطور آزادسازی بسیار خوب آن از جمله ویژگی‌های شاخص به شمار می‌رود.

سختی پوشش: اندازه گیری دقیق سختی رسوب کروم سخت، کار بسیار مشکلی می‌باشد و مقدار آن بستگی به شرایط آزمایش دارد. بنابراین معمولاً اندازه سختی را نباید به عنوان معیار دائمی‌ کنترل کیفیت و کنترل مشخصات دانست.

تاثیر درجه حرارت: همان طور که میدانید طبق کاربردهای سایشی درجه حرارت بر روی سختی پوشش کروم تاثیر زیادی دارد و در دمای بالاتر از ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد سختی پوشش کروم شروع به کاهش می‌کند.  پوشش کروم سخت را در کاربردهای سایشی که دمای کاری از ۴۲۰ بالاتر میرود نباید استفاده نمود.

اکسید کروم همچون پودری به رنگ سبز روشن می‌باشد که از کرومات آهن حاصل می‌شود که در سفالگری کروم سخت استفاده می‌گردد. خاصیتی که این پودر دارد رنگ آمیزی بسیار قوی آن می‌باشد و میتوان رنگ سبز را حتی با 0.1%  از این پودر به دست آورد.

اکسید کروم یک  اکسید آمفوتریک می‌باشد بدین معنی که نقش واسطه در بین  مواد کمک مذاب و سیلیکا ایفا می‌کند و این اکسید بسیار مقاوم می‌باشد و در مذاب لعاب خیلی محلول نمی‌باشد. ولی گاهی همچون اکسید قلع اسیدی مانند مواد کمک مذاب عمل می‌نماید.

رنگی که تولید می‌شود بستگی به نقشی است  که کروم در لعاب ایفا می‌کند به عنوان مثال زمانی که کمتر از %1 کروم به پایه‌های لعاب قلیایی یا بورونی بالا اضافه گردد به خوبی می‌تواند حل شود و سبز شفاف، براق و روشنی حاصل گردد.

آبکاری کروم سخت

آبکاری با کروم سخت

با روکش کردن لایه کروم، رنگی همانند نقره سفید، مایل به آبی ایجاد شده که از نظر قدرت انعکاس سطوح کروم کاری شده کاملا صیقلی شده در حد ۶۵ درصد می‌باشد و برای نقره ۸۸ درصد و نیکل ۵۵ درصد است و با گذشت زمان خاصیت انعکاسی آن ضایع می‌شود.

در کروم سخت  تغییری ایجاد نمی‌شود و قابلیت جوشکاری، رنگ کاری و نقاشی در لایه‌های کروم سخت  وجود ندارد.

کروم سخت مقاوم در برابر گازها، مواد قلیایی و نمک می‌باشد اما اسید کلریدریک، اسید سولفوریک و سایر اسیدهای هالوژن‌دار در همه غلظت‌ها و تمامی ‌درجه حرارت‌ها تاثیر‌گذار بر روی کروم میباشد.

روکش کروم سخت هیچ تغییری به لحاظ کدر شدن تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد متحمل نمی‌شوند.

از نظر رویین شدن شیمیایی مقاومت بسیار خوبی را روکش کروم سخت در اتمسفر از خود نشان داده و کدر نمی‌گردد به همین جهت تمیز کردن و یا نو نمودن به واسطه محصولات حل کننده اکسیدها یا محلول‌ها را  ندارند.

توجه نمودن به مشخصات زیر جهت انتخاب پوشش کروم سخت برای قطعات معین  بسیار حائز اهمیت می‌باشد:

 1. مقاومت کششی و سختی ذاتی در پوشش کروم سخت در محدوده براق در حد مطلوب می‌باشد

 2. ضخامت پوشش مورد نیاز است

 3. اندازه و شکل اسکلت قطعه باید مورد پوشش قرار گیرد

 4. فلز یا موادی که قطعه‌ای از آن ساخته شده است

کاربردهای آبکاری کروم سخت

عدم استفاده از کروم سخت  باعث ایجاد خسارت‌هایی در صنایع مختلف، تجهیزات، ماشین آلات و هوافضا شده و همین امر سبب شده است که استفاده از کروم سخت در تجهیزات و صنایع مختلف  روز به روز افزایش پیدا کند.

کروم سخت و کاربرد آن در صنایع مختلف

خودرو: برای دوام و روانکاری پیستون‌ها، کمک فنر‌ها و دیگر قطعات که در یک دوره زمانی طولانی چرخه‌های بالایی را می‌بینند از کروم سخت آبکاری شده استفاده می‌کنند

سلاح گرم: برای فضای داخلی اسلحه از روکش کروم سخت استفاده میشود.

هوافضا: سرهای پیستونی آلومینیومی ‌برای اینکه عملکرد بهینه‌ای را با حداقل وزن داشته باشند باید دارای روکش هاردکروم باشند. برای کاهش سایش و افزایش عمر مفید اجزای محرک  آنها را با کروم سخت پوشش می‌دهند و در هر دو کاربرد MRO و OEM اجزای چرخ دنده فرود از پوشش کروم سخت استفاده می‌شود.

ابزار ماشین آلات: برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر شیرآلات، پیچ اکستروژن و رول، دریل و قالب باید آنها را با کروم سخت پوشش داد.

تعمیر قطعات فرسوده و خراب: برای اینکه قطعات فرسوده به ابعاد اصلی خود برگردانده شوند یا برای تحمل قطعات بد کارشده، می‌بایست ‌از آبکاری کروم سخت استفاده نمود.

قالب‌های پلاستیکی: برای قالب‌های پلاستیکی در تمامی ‌صنایع می‌توان ‌از آبکاری کروم سخت که دارای ویژگی ضد چسبندگی و رهاسازی می‌باشد استفاده نمود.

چرخ دنده: آبکاری کروم سخت مانع از ایجاد جوش میشود و با افزایش طول عمر در کاربرد‌های با اصطکاک کم مورد استفاده قرارمیگیرد.

آبکاری کروم سخت

 

خواص آبکاری کروم سخت

امکان بازسازی قطعات فرسوده تا ضخامت ۳mm در قطر به روش الکترولیز شیمیایی بدون وارد آوردن تنش های فیزیکی. ایجاد سطح بسیار شفاف و صیقلی همانند استیل بر روی قطعات و قالب های صنعتی میباشد.
مقاومت بسیار بالا در مقابل خوردگی، زنگ زدگی، حرارت های بالا تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد، رطوبت و محیط های شیمیایی.
مقاومت بسیار بالا در مقابل سایش به دلیل پایین بودن ضریب اصطکاک و بالا بودن سختی تا حدود  ۷۰HRc.

قطعات قابل آبکاری کروم سخت و بازسازی

انواع شفت ها، غلطک ها، سیلندرها و مارپیچ ها، قالب های صنعتی، غلطک های شیشه، پیستون های پلانجری، صفحات قالب چرم، قالب MDF، بمبوری لاستیک سازی و دیگر قطعات مورد استفاده در صنایع نساجی، پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع غذایی، صنایع چاپ، صنایع هوایی، صنایع دریایی، نظامی، PVC و صنایع لاستیک، پلاستیک ، فولاد، صنایع سیمان، راهسازی و معادن قابل آبکاری کروم سخت می باشند.

خدمات آبکاری پارس کانینگ قادر به آبکاری کروم سخت روی قطعاتی تا طول ۴ متر، قطر ۱ متر و وزن ۴ تن مطابق بر استانداردهای بین المللی می باشد.

گفتنی است آبکاری کروم سخت قطعات با آلیاژهای خاص و یا بزرگتر و سنگینتر از ظرفیت های فوق قابل مذاکره بوده و امکانپذیر است.

تعریف آبکاری کروم سخت

یک فرایند آبکاری الکتریکی است که فلز کورم از محلول اسیدی کرومیک اسید رسوب می کند. ضخامت پوشش کروم سخت بین 2 تا 3000 میکرومتر متغییر است.

مشاهده ویدئو آبکاری کروم سخت”

ضخامت های کم در آبکاری کروم سخت بیشتر برای قطعاتی استفاده می شود که در معرض سایش قرار دارند یا در محیط خورنده قرار میگیرند. ضخامت های زیاد برای قطعاتی است که تعمییر شده و یا برای جبران کاهش سایز آنها استفاده می شود.

هدف اولیه گسترش پوشش کروم سخت این بود که از طریق ایجاد سطحی با ضریب اصطکاک کم در مقابل خراش، سایش و خوردگی مقاومت کنند. عمر کاری قطعات فرایندی را افزایش دهند.

مشخصات و مزایا آبکاری کروم سخت

به واسطه ی درصد خلوص بسیار بالا و افزودنی های ویژه، محصولات فرایند کروم سخت این شرکت

در سطح جهانی پیشرو و منحصر به فرد می باشد.

خواص پوشش حاصل با الزامات و استانداردهای صنایع منطبق است.

به واسطه ی افزایش بازدهی بسیار مقرون به صرفه می باشد.

مقاومت به سایش بسیار عالی و مقاومت به خوردگی بالا.

سبب افزایش طول عمر حمام آبکاری.

کاربرد آبکاری کروم سخت

صنعت خودرو: کمک فنر، سیستم هیدرولیک، رینگ پیستون، پیستون ترمز، دریچه های موتور، سیلندر، کمک فنر موتورسیکلت، اجزای موتور و  دنده.

ماشین آلات کشاورزی، معادن، نفت و گاز

غلطک و سیلندر روتوگراور

رنج کامل محصولات در فرایند آبکاری کروم شامل کاتالیزور،ضد گاز و لایه بردار میباشد.

سیستم دایناکروم. برای آبکاری کروم بر روی کمک فنر میباشد.

جهت ثبت سفارش با یکی از شماره های زیر تماس بگیرید

همراه1: 09126367095

همراه2:  09124931708

آبکاری کروم سخت

آبکاری کروم سخت در تهران

صنایع آبکاری پارس کانینگ قادر به آبکاری کروم سخت روی قطعاتی تا طول ۴ متر، قطر ۱ متر و وزن ۴ تن مطابق بر استانداردهای بین المللی می باشد.

گفتنی است آبکاری کروم سخت قطعاتی با آلیاژهای خاص و یا بزرگتر و سنگینتر از ظرفیت های فوق قابل مذاکره بوده و امکانپذیر است.

آبکاری کروم سخت به چه صورت است؟

 کروم فلزی سفید – خاکستری ، سخت و شکننده است. قابلیت پرداخت سطحی آن تا جلای آینه ای از خصوصیات بارز و منحصر به فرد آن می باشد. کروم در ۱۸۷۵°c ذوب شده و در مقابل خوردگی شیمیایی به خوبی مقاوم است. خصوصیات فیزیکی قشر حاصل از آبکاری کروم سخت تا دمایی بالغ بر ۴۰۰°c تغییر نمی کند. آبکاری کروم صنعتی و یا به طور معمول “کروم سخت” به دلایل زیر از آبکاری کروم تزئینی متمایز می گردد:

 • در حالیکه قشر کروم تزئینی شامل پرزها و منافذ زیادی می باشد ، قشر “کروم سخت” بدون منفذ بوده و فقط ممکن است شامل میکروترکهایی باشد.
 • کروم سخت تقریبا در تمامی موارد مستقیما بر روی قطعه مورد نظر نشانده می شود در حالیکه کروم تزئینی بر روی زیر پوششی از نیکل براق انجام می پذیرد.
 •  کروم سخت برای افزایش مقاومت در برابر سائیدگی ، گرما و خوردگی شیمیایی بکار می رود.

خدمات آبکاری کروم سخت

کروم یکی از سخت ترین مواد قابل دسترس و استفاده می باشد. به همین علت واژه “کروم سخت” در صنعت رایج شده است. البته دستیابی به چنین سختی هایی به سادگی امکان پذیر نیست و به عوامل مختلف و متعددی بستگی دارد.

معمولا فرسودگی و سایش قطعات صنعتی و مکانیکی تحت شرایط زیر واقع می شود:

 • اصطکاک خشک
 • اصطکاک تحت فشار (در حضور روغن)
 •  اصطکاک ناشی از چرخش (در حضور روغن)
 •  سایش در حرارت بالا

مثال های آبکاری کروم سخت از این شرایط  فوق را می توان به ترتیب زیر بیان کرد:

 •  چرخ دنده ها ، قالبهای کشش و …
 •  شفت و پیستونها هیدرولیک و …
 •  شفت چرخ دنده ها ، میل لنگها و …
 •  قالبهای آجر ، آسیاب شکر.

آبکاری کروم سخت

ضخامت روکش کروم سخت چقدر است؟

0.0008 تا 0.0050 اینچ. آبکاری کروم سخت لایه ای از کروم از 0.0008 تا 0.0050 اینچ (از 0.020 تا 0.127 میلی متر) را روی سطح فلز ضخامت می گذارد. در مقابل، روکش کروم متراکم نازک دارای ضخامتی از 0.0002 تا 0.0006 اینچ (0.005 تا 0.015 میلی متر) است. ضخامت روکش کروم بسته به کاربرد متفاوت است.

مشکلات آبکاری کروم سخت چیست؟

چسبندگی ضعیف زمانی اتفاق می‌افتد که روکش کروم به فلز پایه نچسبد و یکی از شایع‌ترین علل خرابی قطعات در اجزای فلزی آبکاری شده است. چسبندگی ضعیف می تواند ناشی از یک سطح فلزی کثیف باشد – روکش کروم نمی تواند به گرد و غبار یا زباله بچسبد.

تفاوت بین آبکاری کروم و آبکاری کروم سخت چیست؟

روکش کروم تزئینی نازک تر از کروم سخت است و در درجه اول برای جذابیت های زیبایی و به عنوان یک پوشش محافظ است. روکش کروم سخت ضخیم تر از روکش های کروم تزئینی است و در بسیاری از کاربردهای صنعتی به دلیل استحکام، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر خوردگی و سایر خواص مفید آن مفید است.

 

سوالات متداول در مورد آبکاری کروم سخت

برای آبکاری کروم سخت به مشاوره نیاز دارم؟

شما می توانید قبل از اینکه آبکاری کروم سخت خود را از طریق واتس اپ سفارش انجام دهید، می توانید از ما به صورت کاملا رایگان مشاوره دریافت نمایید. جهت دریافت مشاوره با شماره 09124931708 تماس حاصل فرمایید.

برای خدمات کروم، آبکاری کروم سخت به چه صورت است؟

درمورد آبکاری کروم سخت باید گفت بیشتر درمورد کروم سخت دارای پوشش سنگین کروم میباشد که در جهت ایجاد مقاومت در برابر ساییدگی، احتباس روغن و روانکاری بر روی اجسام ایجاد می‌شود. کروم سخت  دوام بیشتر به لوله‌ های سیلندری هیدرولیک، حلقه‌ های پیستون، راهنما های نخ و قالب می­بخشد ولی تزیینی نمی‌باشد.

مدت زمان تحویل آبکاری کروم سخت چقدر است؟

ما در موضوع آبکاری کروم سخت سعی داریم تا در کوتاه ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت را به شما تحویل دهیم. اما تمام تلاش خود را داریم تا آبکاری را در کمترین زمان ممکن به شما تحویل دهیم.

آیا بعد از آبکاری کروم سخت، پشتیبانی هم انجام می دهید؟

بله، در صورتی که تغییر در قطعه لازم باشد و شما نیاز به اصلاح دارید می توانید از طریق واتس اپ اقدام نمایید.

آبکاری کروم سخت را چگونه سفارش دهیم؟

ممنون از مطالعه و زمانی که برای مقاله آبکاری کروم سخت گذاشتید

به مقاله زیر سر بزنید

خدمات سنگ محور

جهت ثبت سفارش از راه های زیر اقدام کنید

تماس با ما جهت انجام آبکاری کروم سخت

 • ایران – تهران – شادآباد – خیابان 17 شهریور – خیابان جوشن – کوچه سوم غربی – پلاک 8 و 10
 • 02166792698
 • ساعات کاری: 8 صبح – 7 شب
4.9/5 - (64 امتیاز)

9 دیدگاه در “آبکاری کروم سخت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *